ENDORSEMENTS

Statewide

Andrew Gillum – Governor
Ryan Torrens – Attorney General

Jeremy Ring-Chief Financial Officer
R. David Walker –
Commissioner of Agriculture and Consumer Services

US House Of Representatives

Brandon Peters – Congressional District 2
Yvonne Hinson – Congressional District 3
Stephen Sevigny, MD – Congressional District 6
Chardo Richardson – Congressional District 7
Sanjay Patel – Congressional District 8
Andrew Learned – Congressional District 15
Pam Keith – Congressional District 18

Mary Barzee Flores - Congressional District 25

Debbie Mucarsel-Powell - Congressional District 26

Florida Senate

Billee Bussard – District 4
Kayser Enneking – District 8
Olysha Magruder – District 8
Gary McKechnie – District 12
Melissa Martin – District 14
Bob Doyel – District 22
Olivia Babis – District 23
Julian Santos – District 36
Gary Farmer – District 34 (incumbent)
Annette Taddeo – District 40 (incumbent)

Florida House

Vikki Garrett – District 1
Nathcelly Leroy Rohrbaugh – District 11
Amol Jethwani – District 21
Bernard Parker – District 22
Neil Henrichsen – District 27
Lee Mangold – District 28
Darryl Block – District 29
Oren Miller – District 33
Tammy Garcia – District 37
Barbara Cady – District 42
Geraldine F. Thompson – District 44
Anna Eskamani – District 47
Carlos Guillermo Smith – District 49 (incumbent)
Pamela Dirschka – District 50
Phil Moore – District 53
Phil Hornback – District 58
Adam Hattersley – District 59
Debra Bellanti – District 60
Karen Skyers – District 61
Fentrice Driskell – District 63
Jennifer Webb – District 69
Vito Sheeley – District 70
Tracy B. Pratt – District 71
Liv Coleman – District 73
Edgardo Hernandez – District 87
James Bonfiglio  – District 89
Ryan Rossi – District 89

Emma Collum- District 93
Cindy Polo- District 103

Javier Estevez-District 105
Sara McFadden – District 106
Dotie Joseph – District 108
Cedric McMinn – District 109

Kubs Lalchandani – District 113
Steve Friedman – District 120

Local

James “Alex” Goins – City of Cocoa District 1
Victoria Mitchner – Brevard County Commission District 2
Daniel Batcheldor – Melbourne City Council At Large
Cheryl McDougall – Brevard County School Board District 2

Ryan Ross – Broward County Commission 2
Beam Furr – Broward County Commission District 6
Nora Rupert – Broward County School Board District 7

Joshua Simmons – Broward County – Coral Springs Commission 4
Renata Castro – Broward County – Margate Commission 3
Tennille Doe-Decoste – Broward County School Board 4
Justin Flippen – Broward County – Wilton Manors Mayor

Otis Brown – Citrus County – Charitable Foundation 2
Adam York – Citrus County – School Board District 5

Cheryl Owen – Clay County – County Commission 4

Angela Birdsong – Hillsborough County Commission District 2
Mariella Smith – Hillsborough County Commission District 5
Kimberly Overman – Hillsborough County Commission District 7
Sky White – Hillsborough County Commission District 7
Bill Person – Hillsborough County School Board District 1
Scott Hottenstein – Hillsborough County School Board District 6
Robert Pechacek – Hillsborough County School Board District 6
Matt Gozdor – Hillsborough County Soil & Water District 5

Jeremy Matlow – Tallahassee City Commission District 3
Marcus Nicolas – Leon County School Board District 5
Dustin Daniels – Mayor of Tallahassee

Nicolette Springer – Orange County Commission District 4
Johanna Lopez – Orange School Board District 2

Emmanuel Morel – Palm Beach County Commission District 2
Debra Lynne Robinson – Palm Beach County School Board District 7

Kelly Smith – Pasco County Commission District 2
Brandi Geoit – Pasco County Commission District 4
Meghan Hamer – Pasco County School Board District 3
Mike Aday – Pasco County School Board District 5

Karen Cooper Welzel – Polk County Commission District 4
Sarah Fortney – Polk County School Board District 3
Kala Tedder – Polk County School Board District 3

Nick Guy – Sarasota County School Board District 1
Shirley Brown – Sarasota County School Board District 4
Ruta Jouniari – Sarasota County Commission District 2
Russ Battiata – Sarasota County Hospital Board North District 1

Barbara Girtman – Volusia County Council District 1
L. Ronald Durham – Volusia County Council At Large
William Bliss – Volusia County Soil & Water District 1
Christine Wilt – Volusia County Soil & Water District 3

August: Vote Yes on Funding Security and Essential Related Expense of Schools through 1/2 mill property tax levy

November amendments: